Przejdź do głównej zawartości

Horoskopy wytworem ludzkiej fantazji

Zanim przejdziemy do wykładniami przyskrzyńmy się notabene na moment przy określaniu wykresu astrologicznego i nie zapominajmy, że taki horoskop ustalony i wyrysowany został wprawdzie na bazie praktycznych danych mamucich to aczkolwiek opierając się na wymyślone założeń astrologiczne. Pomieszanie rzeczywistości z beletrystyką nie może nie ulega najmniejszej wątpliwości dać pierwotnych reakcje, w podobny sposób jak wzburzanie czystej wody z nieczystą nie dokona, że tak przetasowana woda stanie się czysta, będzie a więc zupełnie na odwrót.


Poza należącą naszej cywilizacji astrologią zachodnią, popularne i praktykowane są astrologia wedyjska tudzież astrologia mandaryńska. Nie zważając na znacznych różnic ba wrogości, w opinii amatorów astrologii wszelkie one przysparzają wystrzałowe wyniki. Czy można tymczasem sobie wyobrazić żeby istniała np.. nie jedna fizyka lecz kilka: fizyka japońska, fizyka francuska jak i fizyka kędziorka i każda zawiadywała by się swoimi prawami? W jednej działała by grawitacja, a w innej nie. W astrologii wszyściuśko aczkolwiek jest możliwe.

Astrologia wydaje się całego szeregu postaciom prostym środkiem na prędkie poznanie pozostałego osobnika i budowę w oparciu o tą „wiedzę” korelacji bezpośrednich. Zapytując o znak zodiaku sadzą, że uchwycą i odkodują zagadkowość innej osoby. Namówienie, że w chwili obecnej naprawdę postaci z kim mają do czynienia, dopuszcza wybieranie ludzi w wsparci o astrologiczne wyznaczenia. Nawet nie do oporu celowo, natomiast aczkolwiek astrologia komponuje sympatie bądź uprzedzenia wobec innych postaci, które rzekomo przystają albo nie do naszego znaku zodiaku. Adresowanie się (lub choćby wyłącznie wspieranie) na pozór pomocnymi, a istotnie pozornymi astrologicznymi racjami, ma więcej wspólnego z loterią niż rozumowym przedsiębraniem woli.

Z gwiazd astrologom nie udaje się przyuczyć się także czy człek jest (lub będzie) strzelisty czy niski, czy jest postacią inteligentną czy może upośledzoną umysłowo. Wszelkie próby (niechętnie już podejmowane) mierzenia się astrologów z jednoznacznymi danymi dostarczają porutę. W konfrontacji z rzeczowymi danymi astrologia jest totalnie bezsilna.

Religia we przepowiednie inauguruje mechanizm samospełniającego się proroctwa, który sprawia, iż adresujemy swoim życiem tak ażeby wróżba się zrealizowała. Przepowiednia może być jak kroplą, ospale lecz skutecznie wiercącą skałę. Przeciwstawienie się przepowiedni a względnie - dającym poczucie bezradności - przekabaceniu o jej nieuchronności, jest autentycznym wyzwaniem, wymaga obszernego wysiłku i raz za razem pomocy z zewnątrz.

Astrologia jest owocem wen a nie rozumu. Pieczołowicie kalkulowany horoskop faktycznie stwarza pozory racjonalizmu, które nie znoszą konfrontacji z trafnością i nauką. Kiedy dostrzeżemy iż, racjonalność astrologii jest zaledwie fałszywa odczuwamy, że nie różni się ona od dowolnej innej techniki wróżenia. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pomimo faktów horoskopy cieszą się ogromną sławą

Horoskop to przepowiednia bądź sylwetka danej postaci, czy dodatkowo wydarzenia, skonstruowana na podstawie układu ciał niebieskich według daty, godziny i miejsca. Iluzję efektywności horoskopu tłumaczy się licznymi błędami poznawczymi. Stwarzanie horoskopów jest sferą pseudonaukową.

Uzależnienie od horoskopów

Przez wzgląd na brak znajomości nagminnie kształtujemy własne poglądy na bazie tego jak zachowują się ewentualnie w co wierzą inni ludzie. To reguła zwana obywatelskim argumentem, jej sensowności polegająca na ewaluacji postawy jako adekwatnej jeżeli odczuwamy innych ludzi, którzy taką figurę reprezentują. Powszechność horoskopów i wiary we wróżby stanowi jak najbardziej taki nierealny dowód ich pożyteczności i realności.